Oczyszczacz powietrza – zasada działania

miernik zanieczyszczenia powietrza
Jak działają mierniki zanieczyszczeń powietrza?
30 lipca 2020
Oczyszczacz powietrza

Oczyszczacze powietrza to urządzenia usuwające z otoczenia szkodliwe zanieczyszczenia, smog oraz drobnoustroje. Swoje działanie opierają przede wszystkim na zastosowanych w nich filtrach. Sprawdź, jak działają oczyszczacze powietrza.

Jak działają oczyszczacze powietrza na filtrach węglowych?

Najczęściej stosowanym filtrem w oczyszczaczach powietrza jest filtr węglowy, w którym zachodzą procesy filtracji, jonizacji oraz utleniania. Filtr usuwa lotne związki organiczne i pochłania nieprzyjemne zapachy. Filtry węglowe charakteryzują się porowatą nanostrukturą, dzięki której na jeden gram węgla przypada około 1500 m2 powierzchni aktywnej. W oczyszczaczach powietrza na filtrze węglowym lotne związki organiczne zostają zaabsorbowane na węglowym złożu, a same urządzenia doskonale radzą sobie z wychwytywaniem nawet bardzo małych cząsteczek. Nie wymagają stosowania dodatkowych wentylatorów wspomagających, aby usunąć nawet 99% szkodliwych substancji. Aby natomiast filtry węglowe właściwie spełniały swoje zadanie, należy je regularnie myć w ciepłej wodzie. Do badania stopnia zanieczyszczenia powietrza służą oferowane przez nas urządzenia mierzące stężenie pyłów oraz określające zawartość cząstek stałych w powietrzu.

Czym charakteryzują się oczyszczacze powietrza z filtrami HEPA?

Innowacyjnym rozwiązaniem jest stosowanie w oczyszczaczach powietrza filtrów HEPA, które doskonale radzą sobie z usuwaniem:

  • cząstek smogu PM2,5
  • pyłków,
  • pleśni,
  • bakterii,
  • grzybów,
  • roztoczy,
  • sierści zwierząt.

Są idealne dla alergików, zwłaszcza w połączeniu z filtrem węglowym. Filtry HEPA działają na bardzo prostej zasadzie: mechanicznie wychwytują mikroskopijne cząstki zanieczyszczeń i je zatrzymują. Umożliwiają to specjalne włókna, z których zostały wykonane, zawierające w swoim składzie polimery: polipropylen lub politereftalan etylenu. Bardzo wysoka skuteczność filtrów HEPA wynika również z ich dużej powierzchni absorbującej zanieczyszczenia w stosunku do wymiarów filtra. Do wyprodukowania filtra o wymiarach 50 × 50 cm wykorzystuje się aż 8,2 m² włókna poliestrowo-szklanego.

Zalety oczyszczaczy powietrza z filtrami wodnymi i jonowymi

W niektórych oczyszczaczach powietrza stosuje się także filtry wodne oraz jonowe. Filtry wodne zasysają powietrze za pomocą wiatraka do komory z wodą. Nie tylko oczyszczają otoczenie, lecz również zwiększają wilgotność w pomieszczeniach, nawilżając powietrze. Filtry jonowe z kolei działają na zasadzie ładunków elektrycznych, które przyciągają cząsteczki odwrotnie naładowane. Jony w oczyszczaczu są ujemne, dlatego wychwytują dodatnio naładowane kurze oraz alergeny. Pracują cicho i są bardzo skuteczne, wychwytując z otoczenia niemal 100 procent zanieczyszczeń.