Oczyszczacz powietrza – zasada działania

miernik zanieczyszczenia powietrza
Jak działają mierniki zanieczyszczeń powietrza?
30 lipca 2020
rtęć
Co robić, aby ograniczyć narażenie na działanie rtęci?
25 lutego 2021
Oczyszczacz powietrza

Oczyszczacze powietrza to urządzenia usuwające z otoczenia szkodliwe zanieczyszczenia, smog oraz drobnoustroje. Swoje działanie opierają przede wszystkim na zastosowanych w nich filtrach. Sprawdź, jak działają oczyszczacze powietrza.

Jak działają oczyszczacze powietrza na filtrach węglowych?

Najczęściej stosowanym filtrem w oczyszczaczach powietrza jest filtr węglowy, w którym zachodzą procesy filtracji, jonizacji oraz utleniania. Filtr usuwa lotne związki organiczne i pochłania nieprzyjemne zapachy. Filtry węglowe charakteryzują się porowatą nanostrukturą, dzięki której na jeden gram węgla przypada około 1500 m2 powierzchni aktywnej. W oczyszczaczach powietrza na filtrze węglowym lotne związki organiczne zostają zaabsorbowane na węglowym złożu, a same urządzenia doskonale radzą sobie z wychwytywaniem nawet bardzo małych cząsteczek. Nie wymagają stosowania dodatkowych wentylatorów wspomagających, aby usunąć nawet 99% szkodliwych substancji. Aby natomiast filtry węglowe właściwie spełniały swoje zadanie, należy je regularnie myć w ciepłej wodzie. Do badania stopnia zanieczyszczenia powietrza służą oferowane przez nas urządzenia mierzące stężenie pyłów oraz określające zawartość cząstek stałych w powietrzu.

Czym charakteryzują się oczyszczacze powietrza z filtrami HEPA?

Innowacyjnym rozwiązaniem jest stosowanie w oczyszczaczach powietrza filtrów HEPA, które doskonale radzą sobie z usuwaniem:

  • cząstek smogu PM2,5
  • pyłków,
  • pleśni,
  • bakterii,
  • grzybów,
  • roztoczy,
  • sierści zwierząt.

Są idealne dla alergików, zwłaszcza w połączeniu z filtrem węglowym. Filtry HEPA działają na bardzo prostej zasadzie: mechanicznie wychwytują mikroskopijne cząstki zanieczyszczeń i je zatrzymują. Umożliwiają to specjalne włókna, z których zostały wykonane, zawierające w swoim składzie polimery: polipropylen lub politereftalan etylenu. Bardzo wysoka skuteczność filtrów HEPA wynika również z ich dużej powierzchni absorbującej zanieczyszczenia w stosunku do wymiarów filtra. Do wyprodukowania filtra o wymiarach 50 × 50 cm wykorzystuje się aż 8,2 m² włókna poliestrowo-szklanego.

Zalety oczyszczaczy powietrza z filtrami wodnymi i jonowymi

W niektórych oczyszczaczach powietrza stosuje się także filtry wodne oraz jonowe. Filtry wodne zasysają powietrze za pomocą wiatraka do komory z wodą. Nie tylko oczyszczają otoczenie, lecz również zwiększają wilgotność w pomieszczeniach, nawilżając powietrze. Filtry jonowe z kolei działają na zasadzie ładunków elektrycznych, które przyciągają cząsteczki odwrotnie naładowane. Jony w oczyszczaczu są ujemne, dlatego wychwytują dodatnio naładowane kurze oraz alergeny. Pracują cicho i są bardzo skuteczne, wychwytując z otoczenia niemal 100 procent zanieczyszczeń.