Jakie wyróżniamy domowe systemy filtracji powietrza?

zanieczyszczenia występują
Jak wybrać dobry pokojowy oczyszczacz powietrza?
2 stycznia 2020
analiza gazów
 Analizatory gazowe imisyjne — charakterystyka
17 czerwca 2020
filtracja powietrza

Oczyszczanie powietrza z zanieczyszczeń w domach i mieszkaniach jest niezwykle ważne ze względu na zdrowie i dobre samopoczucie domowników. Czystość powietrza w pomieszczeniach mieszkalnych jest szczególnie ważna w przypadku, gdy korzystają z nich małe dzieci, alergicy, a także osoby z różnorodnymi schorzeniami górnych dróg oddechowych, jak np. astma.

W tym artykule przedstawiamy najważniejsze systemy filtracji, które znajdują zastosowanie w domach.

Wybrane rodzaje filtrów do oczyszczania powietrza

  • Filtr HEPA. To nowoczesne i skuteczne filtry powietrza, które znajdują obecnie coraz częstsze zastosowanie. Występują nie tylko w domowych oczyszczaczach powietrza, ale również w odkurzaczach, samochodach, wentylacjach, klimatyzacjach. Filtr składa się z drobnych włókien, które tworzą mikroskopijne pory i zatrzymują cząstki stałe większe od 0,3 µm. Skutecznie usuwają pyły zawieszone PM10 i PM2.5, czyli składniki smogu. Oprócz tego wyłapują też inne zanieczyszczenia powietrza, jak np. pyłki, pleśń, sierść zwierząt, zarodniki roztoczy w kurzu, bakterie, grzyby. W tej kategorii filtrów wyróżniamy EPA, HEPA i ULPA. Ich działanie jest takie samo, jednak różnią się skutecznością filtracji, dlatego też usuwają cząstki z różną dokładnością. Dzięki temu możemy wybrać odpowiedni filtr zarówno do domów, gdzie oczyszczanie powietrza na poziomie 95% do 99,97% jest wystarczające, jak i do laboratoriów czy zakładów przemysłowych, gdzie konieczna jest sterylność.
  • Filtr węglowy. Składa się z granulek węgla aktywnego, który wykazuje zdolność absorpcji związków organicznych. Jest w stanie wychwycić nawet drobne zanieczyszczenia, a nawet szkodliwe substancje. Cząsteczki zanieczyszczeń niejako “przyklejają” się do niego w sposób chemiczny i fizyczny. Węgiel jest w stanie pochłonąć substancje w ilości bliskiej 20% własnej masy. Zapewnia skuteczność w usuwaniu metali ciężkich z powietrza, a także brzydkich zapachów czy dymu tytoniowego. Filtr węglowy najczęściej stosowany jest równocześnie z innymi filtrami, np. filtrem HEPA, gwarantując w ten sposób niezawodną skuteczność w oczyszczaniu powietrza.
  • Filtr wstępny. Jest to specjalna płytka, która znajduje się przy wlocie powietrza. Jej zadaniem jest mechaniczne, wstępne wyłapywanie największych zanieczyszczeń, takich jak np. kurz czy sierść.
  • Filtr jonowy. Stosowany jest jako oddzielne urządzenie lub też występuje w oczyszczaczach powietrza z jonizatorem. Zanieczyszczenia wpadające do specjalnej komory poddawane są jonizacji, czyli przyjmują ujemny ładunek, a następnie przyciągane są przez element o ładunku przeciwnym. Po pewnym czasie wystarczy jedynie wypłukać filtr z zebranych zanieczyszczeń. Filtr jonowy usuwa m.in. bakterie, wirusy, zarodniki pleśni i grzybów, roztocza, alergeny.
  • Filtr UV. W swoim działaniu wykorzystuje światło ultrafioletowe o ładunku elektromagnetycznym, który niszczy bakterie i inne patogeny poprzez zerwanie wiązań molekularnych w ich DNA. Niepożądane cząstki, które znajdują się w zasięgu światła ultrafioletowego, są eliminowane. Filtr UV umożliwia oczyszczanie powietrza z bakterii, wirusów, pleśni, drożdży.

Skuteczne oczyszczanie powietrza w domu z Atmosphere Sky

W ofercie naszej firmy znajdziesz niezwykle skuteczny domowy oczyszczacz powietrza Atmosphere SKY, który pozwala wyeliminować alergeny, pyłki, związki chemiczne, zapachy, bakterie i setki wirusów znajdujących się w powietrzu. Usuwa 99,99% cząsteczek o wielkości zaledwie 0,0024 µm (mikrona), w tym 300 rodzajów niewidocznych zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu, takich jak bakterie, wirusy i zarodniki grzybów. Dodatkowo znacząco zmniejsza intensywność zapachów kuchennych, woni typowych dla zwierząt domowych czy dymu z tytoniu.

Oczyszczacz Atmosphere SKY wyposażony jest w filtr wstępny, filtr HEPA oraz filtr węglowy. Trójstopniowy system filtracji umożliwia maksymalne oczyszczenie powietrza.