Jak wybrać dobry pokojowy oczyszczacz powietrza?

System domowego oczyszczania powietrza Atmosphere SKY TM
System domowego oczyszczania powietrza Atmosphere SKY TM
10 maja 2019
filtracja powietrza
Jakie wyróżniamy domowe systemy filtracji powietrza?
20 marca 2020
zanieczyszczenia występują

W dzisiejszych czasach zanieczyszczenie atmosfery jest realnym problemem, z którym musimy mierzyć się w naszym codziennym życiu. Duży ruch samochodowy, ciągle rozwijający się przemysł, a także prywatne piece opalane niewłaściwym paliwem przyczyniają się do wzrostu emisji spalin i powodują, że powietrze, którym oddychamy, jest zanieczyszczone. Większość żywych organizmów potrzebuje do życia powietrza, dlatego jest ono kluczowym czynnikiem, o którego jakość powinniśmy wszyscy dbać.

Jakie zanieczyszczenia występują w powietrzu w domu?

PM 2,5 – to pył zawieszony, którego średnica nie przekracza 2,5 mikrometra. Jest on najgroźniejszym dla naszego zdrowia pyłem, ponieważ jest tak drobny, że bez większych problemów przedostaje się do naszego krwiobiegu. To przez niego mogą pojawić się takie choroby jak: astma, choroby płuc, nowotwory pług, gardła i krtani, zaburzenia rytmu serca, zapalenie naczyń krwionośnych czy miażdżyca.

PM 10 – to mieszanka zawieszonych w powietrzu cząstek, których średnica jest mniejsza od 10 mikrogramów. Zawiera wiele metali ciężkich, które są odpowiedzialne za powstawanie chorób nowotworowych. Ten rodzaj zanieczyszczenia może powodować: ataki kaszlu, zapalenia oskrzeli, pogłębienie astmy czy świszczący oddech.

dym kominkowy – paląc w kominku, przyczyniamy się do pogorszenia stanu powietrza w domu. Zaczynają w nim unosić się szkodliwe, a często rakotwórcze cząsteczki będące produktami spalania.

Szkodliwe substancje chemiczne – takie jak np. formaldehyd unoszą się w powietrzu, ponieważ są uwalniane z różnych mebli, materiałów budowlanych i środków czystości.

Jak poprawić jakość powietrza w domu i jaki oczyszczacz powietrza wybrać?

Najlepszym rozwiązaniem jest zakup pokojowego oczyszczacza powietrza. Powinien on być optymalnie dopasowany do naszego wnętrza. Kupując oczyszczacz, zwróćmy przede wszystkim uwagę na to, czy nadaje się do wielkości pomieszczenia, w którym ma pracować. Jeśli jest przeznaczony do mniejszego wnętrza, to nie oczyści naszego powietrza w zadowalającym stopniu. Ważne jest także, jak głośno pracuje, aby jego nieustanna praca, nie stała się utrapieniem dla domowników. Istotną informacją jest, jaki system filtrowania został w nim zastosowany. Z jakich elementów jest zbudowany filtr i z jakimi zanieczyszczeniami sobie poradzi. Dobre oczyszczacze są w stanie wyłapać z powietrza nawet bardzo drobne cząsteczki, takie jak np. PM 2,5. Zwróćmy uwagę także na to, ile powietrza będzie mógł oczyścić w ciągu godziny. Dzięki tej informacji będziemy wiedzieć, ile razy w ciągu jednej godziny całe powietrze w danym pomieszczeniu zostanie oczyszczone.