Zła jakość powietrza w domu – objawy i przyczyny

stacja pomiarowa
Gdzie można znaleźć stacje pomiarowe zanieczyszczeń powietrza?
7 stycznia 2022
wiatr
Czy pogoda ma wpływ na jakość powietrza?
23 marca 2022
powietrze w domu

Złą jakość powietrza kojarzymy głównie ze smogiem, tymczasem nawet w domach i mieszkaniach ludzie są narażeni na różnorodne zanieczyszczenia, które mogą wykazywać negatywnych wpływ na ich samopoczucie i zdrowie. W dalszej części naszego wpisu dowiesz się, jakie są główne objawy złej jakości powietrza w domach i co się przyczynia do tego stanu rzeczy.

Przyczyny i objawy złej jakości powietrza w domu

Przyczyny złej jakości powietrza bywają różne. Dość często problemy wynikają z nieprawidłowo działającej wentylacji, co prowadzi do kumulowania się wilgotności w pomieszczeniach, często też pojawia się tzw. wsteczny ciąg (z kratek wyciągowych napływa powietrze do wnętrza). Objawem są wówczas zaparowane szyby, z zimą skraplająca się na nich woda. Z czasem dochodzi do zawilgocenia ścian i rozwoju pleśni. Kłopoty z wentylacją są szczególnie niebezpieczne w sytuacji, gdy w domu znajduje się piec gazowy, kominek czy kocioł grzewczy, ponieważ w skrajnych przypadkach może dojść nawet do zatrucia tlenkiem węgla, co jest śmiertelnie niebezpieczne.

Spalanie to nie jedyne źródło powstawania tlenku węgla i tlenków azotu, zanieczyszczających powietrze w domach. Powstają one również podczas działania palenisk, a także gotowania, prania, mycia. Co więcej, do nadmiernej ilości dwutlenku węgla w powietrzu dochodzi również w wyniku oddychania ludzi i zwierząt, gdy nie ma zapewnionej wentylacji, a pomieszczenia nie są wietrzone.

Oprócz tego powietrze w domach może zawierać groźne dla zdrowia substancje, jak np. formaldehyd, które pochodzą np. z materiałów budowlanych i wykończeniowych czy środków czystości. Znajdują się one także w płytach meblowych, a nawet materiałach włókienniczych.

Nikogo nie zdziwi również informacja, że na złą jakość powietrza wpływa też dym tytoniowy, który zawiera nie tylko nikotynę, ale i inne szkodliwe substancje, takie jak wspomniany wcześniej formaldehyd, tlenki azotu, tlenek węgla, fenole, dwumetylonitrozoaminę, cyjanowodór, amoniak itp.

Jakie są główne skutki złej jakości powietrza w domu?

W domach i mieszkaniach spędza się naprawdę dużo czasu, średnio 12 godzin, dlatego zła jakość powietrza może mieć duży wpływ zarówno na samopoczucie, jak i stan zdrowia. Jest to szczególnie niebezpieczne w przypadku osób z chorobami przewlekłymi oraz dzieci, których organizm dopiero się rozwija. Do skutków, jakie można odczuwać na co dzień, zaliczamy m.in. ból głowy, permanentne zmęczenie, problemy ze snem, suchość w gardle, uporczywy kaszel o nieznanej przyczynie, kaszel, nawracające podrażnienie spojówek. Okazuje się, że zła jakość powietrza, którym oddychamy w domu, może pośrednio wpływać także na zwiększone ryzyko wystąpienia poważnych schorzeń, takich jak choroby serca, choroby płuc, udar, a nawet zaburzenia neurologiczne.

Jak kontrolować jakość powietrza w domu?

Pierwszym krokiem, aby zapewnić sobie przyjazny i korzystny dla zdrowia mikroklimat w domu, jest pomiar jakości powietrza. Tak naprawdę każdy indywidualny użytkownik ma możliwość dokonywania takich pomiarów na własny użytek. Odpowiednio dobrane czujniki zanieczyszczeń powietrza dostarczają cennych informacji na temat m.in. zawartości dwutlenku węgla w powietrzu, a także jego wilgotności i temperaturze.

Jesteś zainteresowany urządzeniami do pomiaru zanieczyszczeń w powietrzu? Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.