Wpływ zanieczyszczenia powietrza na pandemię COVID-19

smog
Smog – problem obecny nie tylko zimą
25 lutego 2021
monitorowanie powietrza
5 powodów, dla których należy monitorować jakość powietrza
25 lutego 2021
jakość powietrza

Już od wielu lat wiemy, że zła jakość powietrza na danym obszarze jest czynnikiem, który zwiększa śmiertelność ogólną, czyli wynikającą z wielu różnych przyczyn. Jest to szczególnie istotna informacja w obecnym czasie pandemii COVID -19, w którym właściwie już od prawie roku społeczeństwo zastanawia się nad wszelkimi możliwymi czynnikami mogącymi wpływać negatywnie na przebieg tej choroby. Grupy niezależnych naukowców, posiadając tę wiedzę postanowiło zbadać relację pomiędzy zanieczyszczonym powietrzem, a prawdopodobieństwem śmierci na tę chorobę.

Relacja pomiędzy zanieczyszczeniem powietrza a przebiegiem COVID-19

Oczywistym jest fakt, że życie w środowisku odznaczającym się zanieczyszczonym powietrzem powoduje większe ryzyko wystąpienia chorób układu oddechowego i krążeniowego. Jednak zgodnie z analizami naukowców z Harvardu (z dnia 7 kwietnia 2020 roku), miejsca, w których normy jakości powietrza są przekraczane o co najmniej 1 μg/m3 dotyka zwiększona o około 15% śmiertelność z powodu COVID-19. Dokonali oni dokładnego opracowania danych z kilkunastu lat dotyczących pyłów zawieszonych w 98 hrabstwach USA.

Podobnie sprawa tyczy się Włoch, które dotkliwie ucierpiały z powodu trwającej epidemii. Pośród wszystkich regionów pogrążonych w głębokiej żałobie, Lombardia leżąca na północy Włoch zmagała się z jednymi z najliczniejszych przypadków ciężkich zachorowań na COVID-19 oraz wysoką śmiertelnością chorych. Epidemiolodzy są zdania, że obok nieudolnych decyzji władz lokalnych oraz nieodpowiedzialnego zachowania wielu obywateli, to właśnie zanieczyszczenie powietrza Lombardii będące znacznie wyższe niż w południowych, mniej rozwiniętych technologicznie regionach kraju było przyczyną tak licznych przypadków ostrego przejścia choroby, a także śmierci z jej powodu.

Polska w czołówce najbardziej zanieczyszczonych w Europie

Niestety, chociaż wiele osób dalej stara się traktować problem zanieczyszczenia powietrza jako nam odległy, dotyczy on Polaków w bardzo dużym stopniu. Zgodnie z badaniami wykonanymi przez Światową Organizację Zdrowia, na liście 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w UE, aż 37 leży w Polsce. Natomiast według danych podawanych przez IQAir, aż 29 miast polskich wlicza się do 100 najgorszych miast pod względem jakości powietrza, na  całym kontynencie. Długotrwałe wystawienie na zanieczyszczenia powietrza może przyczyniać się do wzrostu śmiertelności na COVID-19 w Polsce i na świecie. Zatem wskazane byłoby dokonywanie częstszych pomiarów i analiz stanu zanieczyszczenia atmosfery również w bardziej lokalnym wymiarze oraz wprowadzanie koniecznych zmian w celu zmniejszenia obserwowanego zanieczyszczenia.