Pożary lasów mają destrukcyjny wpływ na środowisko naturalne, ponieważ emitują wiele szkodliwych związków do atmosfery. Ogień niszczy drzewa, co w efekcie powoduje większe ilości dwutlenku węgla potęgującego efekt cieplarniany. Ponadto pożary niszczą różnorodność biologiczną oraz negatywnie wpływają na jakość powietrza, którym oddychamy.
Produkty uboczne poza dwutlenkiem węgla pożarów lasów to:
Do atmosfery przedostają się cząstki lotne takie jak metan, benzen i formaldehyd oraz ciała stałe, czyli cząsteczki węgla. Jakość powietrza na terenach objętych pożarem mogą badać pyłomierze referencyjne. Urządzenia pobierają próbkę powietrza i zawierają wkład filtracyjny, który po pomiarach jest przekazywany do laboratorium. W naszej ofercie dostępne są także urządzenia automatyczne.
Drzewa, trawa, krzewy czy też torf trawione przez ogień wydzielają ogromne ilości dymu pełnego różnych zanieczyszczeń. Im większy pożar tym w głębsze warstwy stratosfery wnikają szkodliwe związki. Skutki dużych pożarów odczuwalne są w bardzo odległych rejonach, o czym świadczą wyniki pomiarów emisji prowadzone nawet wiele kilometrów od miejsca zapłonu. Dym z pożarów negatywnie wpływa na zdrowie i przyczynia się do wielu groźnych w skutkach chorób. Kilka lat temu zaobserwowano, że cząstki uwalniane z płonących lasów stają się bardziej toksyczne w czasie i reagują ze śladowymi ilościami rodników znajdujących się w powietrzu i w efekcie ulegają utlenieniu. Wówczas dochodzi do przekształcenia cząstek zawartych w dymie w wysoce reaktywne związki, które mogą wnikać w tkanki ciała i je uszkadzać. Ponadto toksyczne związki mają zdolność akomodacji i na długo pozostają w środowisku.