W jaki sposób benzopireny trafiają do atmosfery?

kobieta w ciąży
Wpływ zanieczyszczeń powietrza na zdrowie matki w ciąży i płodu
15 czerwca 2021
tlenek siarki
Co skrywa smog? Część 1 – tlenek siarki
17 czerwca 2021
ruchliwa ulica

Benzopireny to węglowodory, które trafiają do powietrza na skutek niecałkowitego spalania. Mają one szkodliwy, wręcz kancerogenny wpływ na zdrowie ludzi. Benzopiren można śmiało uznać za jeden z najniebezpieczniejszych składników smogu: jest on odpowiedzialny nie tylko za powstawanie nowotworów, ale również za uszkodzenia wątroby, nadnerczy, spłycenie oddechu i podrażnienia skórne. Węglowodór ten powoduje problemy z płodnością, odpornością, bóle głowy, problemy z łaknieniem, a nawet depresję. Jest bardzo groźny dla kobiet w ciąży – negatywne wpływa na rozwój płodu. W jaki sposób benzopireny trafiają do powietrza i jak możesz pozbyć się ich ze swojego domu? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu!

Główni producenci benzopirenów

Na „niską emisję” i niecałkowite spalanie paliw kopalnianych odpowiadają przede wszystkim stare piece i kotły grzewcze, których kominy mają wysokość poniżej 40 m. Na emisję benzopirenów do powietrza ma ich zły stan techniczny, prosta konstrukcja, ale też niskiej jakości paliwo, używane przez ludzi. Wielu posiadaczy starych pieców spala w nich stare meble, a nawet śmieci. To właśnie dlatego mierniki zanieczyszczeń powietrza wskazują najgorsze wyniki w zimie, gdy trwa sezon grzewczy. Jak się okazuje, przemysł i energetyka odpowiadają tylko za niecałe 30% emisji benzopirenu do atmosfery. Szkodliwe węglowodory trafiają również do powietrza wraz ze spalinami samochodowymi – zwłaszcza ze starych diesli – z tego powodu smog jest zmorą dużych miast. To jednak nie koniec. Producentami benzopirenów odpowiadającymi za ich obecność w powietrzu są też palacze generujący dym tytoniowy, nawet Ty sam, jeśli lubisz przyrządzać potrawy na grillu.

Jak możesz ograniczyć kontakt z benzopirenami?

Zapewne czytając o wpływie benzopirenów na zdrowie, zacząłeś zastanawiać się, jak możesz ochronić przed nimi siebie i swoją rodzinę. Zacznij od sprawdzania jakości powietrza w Twojej okolicy, zwłaszcza w sezonie grzewczym. Jeśli dopuszczalne normy są często przekraczane, dobrym pomysłem będzie zakup oczyszczacza powietrza do swojego domu. Przed benzopirenami, a także pyłami zawieszonymi, ochronić Cię urządzenie z filtrem HEPA. Pamiętaj, by w dniach, gdy powietrze jest wyjątkowo zanieczyszczone, nie wietrzyć pomieszczeń. Dobry oczyszczacz usunie też z domu przykre zapachy i lotne związki organiczne.