Jak sprawdzić sprawdź stan jakości powietrza w najbliższej okolicy?

rtęć
Co robić, aby ograniczyć narażenie na działanie rtęci?
25 lutego 2021
smog
Smog – problem obecny nie tylko zimą
25 lutego 2021
jakość powietrza

Świadomość jakości powietrza jakim oddychamy może znacząco wpłynąć na podejmowane przez nas decyzje dotyczące miejsca zamieszkania czy kierunku podróży. Warto zatem poszukiwać i traktować poważnie informacje dotyczące zanieczyszczeń w powietrzu. Nie wszyscy jednak mają przydomowe stacje pomiarowe, które mogłyby służyć jako źródło codziennej dawki danych w tym temacie. Skąd zatem czerpać informacje dotyczące stanu jakości powietrza w danej okolicy?

Indywidualne badanie jakości powietrza

Warto być na bieżąco ze stanem zanieczyszczenia powietrza w swojej okolicy. W tym celu mogą posłużyć aplikacje mobilne dostępne zarówno dla użytkowników systemów Android, jak i iOS. Jedną z najbardziej popularnych jest aplikacja „Jakość powietrza w Polsce” udostępniona przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. Dzięki tej, lecz także wielu innym podobnym aplikacjom można w bardzo prosty sposób śledzić zmiany zachodzące w powietrzu. Dane podawane w aplikacji pochodzą z ponad 140 stacji pomiarowych w kraju, dzięki temu użytkownik ma możliwość zapoznania się z odczytami z najbliższego punktu pomiarowego w jego okolicy.

Inną metodą osobistej ochrony przed zanieczyszczeniami powietrza są podręczne urządzenia służące takim pomiarom, takie jak ClairSense. Wyposażone w wysokiej klasy czujniki urządzenia pozwalają na budowę sieci pomiarowej w danym obszarze. Dzięki posiadanemu modemowi oraz panelowi słonecznemu, posiadają one także niezależność zasilania elektrycznego. Korzystając z ClairSense istnieje możliwość zbadania w powietrzu stężenia takich cząsteczek jak: PM10/PM2,5 tlenek węgla, dwutlenek azotu, ozon, amoniak, siarkowodór, fromaldehyd, dwutlenek siarki i inne.

Aparatura w przemyśle

W obecnych czasach wzmożona emisja zanieczyszczeń i pyłów to już niestety właściwie codzienność. Warto jednak zwracać to jakie zmiany zachodzą w jakości otaczającego nas powietrza i odpowiednio na nie reagować. Dotyczy to analizy na cele jednostki, lecz także badań na rzecz placówek przemysłowych. W tym celu stosuje się różnorodne urządzenia, które dokonują pomiarów jakości i skali zanieczyszczenia powietrza. Są to na przykład: pyłomierze, analizatory gazowe imisyjne, systemy pomiarowe i wiele innych, często uzupełnianych także przez działanie czujników meteorologicznych.