Świadomość jakości powietrza jakim oddychamy może znacząco wpłynąć na podejmowane przez nas decyzje dotyczące miejsca zamieszkania czy kierunku podróży. Warto zatem poszukiwać i traktować poważnie informacje dotyczące zanieczyszczeń w powietrzu. Nie wszyscy jednak mają przydomowe stacje pomiarowe, które mogłyby służyć jako źródło codziennej dawki danych w tym temacie. Skąd zatem czerpać informacje dotyczące stanu jakości powietrza w danej okolicy?
Warto być na bieżąco ze stanem zanieczyszczenia powietrza w swojej okolicy. W tym celu mogą posłużyć aplikacje mobilne dostępne zarówno dla użytkowników systemów Android, jak i iOS. Jedną z najbardziej popularnych jest aplikacja „Jakość powietrza w Polsce” udostępniona przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. Dzięki tej, lecz także wielu innym podobnym aplikacjom można w bardzo prosty sposób śledzić zmiany zachodzące w powietrzu. Dane podawane w aplikacji pochodzą z ponad 140 stacji pomiarowych w kraju, dzięki temu użytkownik ma możliwość zapoznania się z odczytami z najbliższego punktu pomiarowego w jego okolicy.
Inną metodą osobistej ochrony przed zanieczyszczeniami powietrza są podręczne urządzenia służące takim pomiarom, takie jak ClairSense. Wyposażone w wysokiej klasy czujniki urządzenia pozwalają na budowę sieci pomiarowej w danym obszarze. Dzięki posiadanemu modemowi oraz panelowi słonecznemu, posiadają one także niezależność zasilania elektrycznego. Korzystając z ClairSense istnieje możliwość zbadania w powietrzu stężenia takich cząsteczek jak: PM10/PM2,5 tlenek węgla, dwutlenek azotu, ozon, amoniak, siarkowodór, fromaldehyd, dwutlenek siarki i inne.
W obecnych czasach wzmożona emisja zanieczyszczeń i pyłów to już niestety właściwie codzienność. Warto jednak zwracać to jakie zmiany zachodzą w jakości otaczającego nas powietrza i odpowiednio na nie reagować. Dotyczy to analizy na cele jednostki, lecz także badań na rzecz placówek przemysłowych. W tym celu stosuje się różnorodne urządzenia, które dokonują pomiarów jakości i skali zanieczyszczenia powietrza. Są to na przykład: pyłomierze, analizatory gazowe imisyjne, systemy pomiarowe i wiele innych, często uzupełnianych także przez działanie czujników meteorologicznych.