Jak działają pyłomierze?

kontrola emisji spalin
Pomiary emisji spalin – dlaczego są tak istotne?
30 listopada 2022
zanieczyszczenia
Skutki zanieczyszczenia organizmu metalami ciężkimi
3 lutego 2023
pylomierz

Pyłomierz to urządzenie badające jakość powietrza i dokonujące pomiarów poziomu zanieczyszczeń, które nasilają się każdego roku w sezonie jesienno-zimowym. Na rynku dostępne są różne modele pyłomierzy, które różnią się nie tylko gabarytami i cena, ale także techniką pomiarów. Pyłomierze mogą bowiem oceniać ilość różnych substancji obecnych w atmosferze. Może być to na przykład kurz, pyły przemysłowe czy też metale ciężkie.

Jednym popularniejszych rodzajów pyłomierzy są urządzenia laserowe wykorzystujące skupioną wiązkę lasera. Jest to bardzo precyzyjna, szybka i prosta technika pomiaru. Powietrze zasysane jest do urządzenia za pomocą specjalnej pompki, która przechodzi przez komorę pomiarową, gdzie następuje pomiar tłumienia światła laserowego rozproszonego na próbce. Dane z pomiaru wyświetlane są praktycznie od razu na ekranie pyłomierza. Urządzenia wykorzystujące fotometr laserowy można skalibrować na dowolny rodzaj pyłu, dzięki czemu pomiary są jeszcze dokładniejsze. Kalibracja to wzorcowanie z urządzeniem referencyjnym.

Zastosowanie pyłomierzy

Nowoczesne pyłomierze umożliwiają przeprowadzanie analiz powietrza w czasie i tworzenie tabel oraz wykresów. Certyfikowane pyłomierze wykorzystywane są nie tylko na zewnątrz, ale także wewnątrz hal produkcyjnych, gdzie czynnikiem szkodliwym jest wysokie zapylenie — dzięki analizie jakości powietrza można wdrożyć działania zapobiegawcze. Na rynku dostępne są urządzenia mobilne i stacjonarne, które sprawdzają się do ciągłej kontroli emisji spalin i mierzą stężenie pyłów w kominach i kanałach zakładów przemysłowych. Mobilny sprzęt idealnie sprawdza się do wyrywkowych kontroli na terenie zakładu i pomieszczeń biurowych. Ze względu na kompatybilne rozmiary przenośne pyłomierze są wygodne w użytkowaniu.