Do czego służy certyfikowany pyłomierz?

PM 2.5
Co skrywa smog? Część 3 – pyły PM2,5 i PM10
28 października 2022
smog nad miastem
Co skrywa smog? Część 4 – tlenek azotu
22 listopada 2022
APM  Web

Żyjemy w czasach wzmożonej emisji zanieczyszczeń i pyłów. Choć na co dzień nie zawsze zwracamy na to uwagę, dym i spaliny znacznie obniżają jakość powietrza, którym oddychamy. Jest to szczególnie niebezpieczne w dużych miastach. To właśnie w nich bowiem nieustanna emisja zanieczyszczeń często sąsiaduje z niedostateczną liczbą drzew, których obecność mogłaby wpłynąć na oczyszczenie powietrza atmosferycznego. Problem nasila się szczególnie w okresie jesienno-zimowym, gdy rozpoczyna się sezon grzewczy. Wielu z nas, mimo bijących na alarm ekologów, wciąż używa przecież starych pieców, tak zwanych „kopciuchów”, które tylko pogarszają sytuację.

Pyłomierz jako narzędzie ochrony środowiska

Jak zatem uchronić się przed niezdrowym powietrzem i jednocześnie zadbać o środowisko? Jednym ze sposobów jest stosowanie tak zwanych pyłomierzy. Pyłomierze to urządzenia pomiarowe umożliwiające nam dostęp do danych o jakości powietrza i skali jego zanieczyszczenia. Najczęściej wykorzystuje się je w przemyśle, szczególnie w gałęziach obejmujących transport czy obróbkę metodą polerowania lub szlifowania. Dzięki monitorowaniu jakości powietrza możemy rozpoznać źródła zanieczyszczeń i odpowiednio im przeciwdziałać, np. poprzez kontrolę emisji szkodliwych pyłów w placówkach przemysłowych lub  wymianę złej jakości opału na ekologiczny.

Jakie rodzaje pyłomierzy są dostępne na rynku?

Istnieją specjalistyczne pyłomierze, których działanie zostało dostosowane do konkretnych potrzeb użytkowników. W zależności od naszych wymagań możemy więc zdecydować się na pyłomierze przenośne lub stacjonarne. Wśród nich znajdziemy m.in. specjalistyczny sprzęt zaprojektowany do użytkowania w strefach zagrożonych wybuchem. W przemyśle stosuje się też precyzyjne pyłomierze, których zadaniem jest nieustanne monitorowanie stężenia pyłów w kanalizacji czy kominach przemysłowych. Warto taki sprzęt uzupełnić o monitor nieszczelności, dzięki któremu błyskawicznie zorientujemy się, gdy komin lub kanał zostanie uszkodzony. Innym rodzajem pyłomierzy są takie, które zostały zaprojektowane do współpracy z urządzeniami informującymi o wzroście zapylenia.