Co skrywa smog? Część 1 – tlenek siarki

ruchliwa ulica
W jaki sposób benzopireny trafiają do atmosfery?
16 czerwca 2021
AMESA
Sampler Dioksyn i Furanów AMESA D – posiada certyfikat QAL1
18 czerwca 2021
tlenek siarki

Jednym z większych problemów dotyczących środowiska naturalnego jest smog. Przyczyną jego powstawania są zanieczyszczenia powietrza, które powstają na skutek działalności człowieka oraz naturalnych zjawisk przyrody, na przykład dużej wilgoci, bezwietrznej pogody czy mgły. Jest szkodliwy przede wszystkim dla człowieka, ponieważ może powodować zapalenia błony śluzowej pokrywającej drzewo oskrzelowe, a także doprowadzić do powstania stanu zapalnego układu krwionośnego i rozwoju miażdżycy, a nawet udaru mózgu czy zawału serca. Smog składa się z kilku szkodliwych związków chemicznych. Dziś skupimy się na tlenku siarki.

Czym właściwie są tlenki siarki?

O szkodliwości smogu wiemy wszystko. Warto również skupić się na tym, jakie jest działanie każdego ze związków chemicznych, które wchodzą w jego skład. Tlenkami siarki nazywamy rodzinę gazów, do której wchodzi dwutlenek siarki oraz tritlenek siarki. Mimo tego, że siarka jest stosowana w wielu gałęziach przemysłu (na przykład do produkcji leków czy konserwowania produktów spożywczych), to tlenek siarki obecny w powietrzu jest niezwykle szkodliwy dla człowieka.

Właśnie dlatego konieczny jest monitoring emisji spalin. Skąd się bierze tlenek siarki w atmosferze i dlaczego jest składnikiem smogu? Za to zjawisko odpowiadamy wszyscy, ponieważ substancja jest wytwarzana zarówno przez przedsiębiorstwa, jak i gospodarstwa domowe. Substancja powstaje w wyniku spalania paliw, które zawierają siarkę, na przykład węgla.

Dlaczego tlenek siarki to poważne zagrożenie?

Nie bez powodu od kilku lat słyszymy o szkodliwości smogu i konieczności ograniczenia jego emisji. Tlenek siarki, czyli jeden ze związków chemicznych, które wchodzą w skład smogu, jest śmiertelnie szkodliwy dla człowieka. Substancja powoduje problemy z oddychaniem – jest wchłaniana przez gardło i błony śluzowe nosa. W konsekwencji drogi oddechowe zostają uszkodzone.

Na jego negatywne skutki są narażone przede wszystkim kobiety w ciąży, dzieci i astmatycy. Warto pamiętać, że w skrajnych przypadkach tlenek siarki może się przyczynić nawet do zawału serca czy udaru mózgu. Co więcej, tlenek siarki wpływa na pojawianie się infekcji czy stanów zapalnych, a długotrwałe oddziaływanie substancji może doprowadzić do chorób nowotworowych.