Biogenny CO2 jako surowiec

co2
Czym się różni biogenny CO2 od niebiogennego?
15 grudnia 2023
pomiar co2
Jak wykonać ciągły pomiar biogennego CO2?
12 stycznia 2024
symbol dwutlenku węgla

Biogenny CO2, czyli dwutlenek węgla pochodzenia biologicznego, zyskuje coraz większe uznanie jako surowiec przyszłości. W dobie globalnych zmian klimatycznych i rosnącej świadomości ekologicznej wykorzystanie go do różnorodnych projektów stanowi innowacyjne rozwiązanie, które może przyczynić się do redukcji emisji gazów cieplarnianych oraz zrównoważonego rozwoju gospodarki. W artykule przyjrzymy się bliżej temu zjawisku.

Biogenny CO2 – źródła i potencjał

Dwutlenek węgla pochodzenia biologicznego powstaje w wyniku procesów takich, jak fermentacja, utlenianie alkoholi czy degradacja biomasy. Głównymi źródłami biogennego CO2 są przemysł spożywczy (np. browarnictwo, produkcja cukru), rolnictwo (zwłaszcza hodowla zwierząt) oraz przemysł energetyczny (spalanie biomasy).

Warto zaznaczyć, że biogenny CO2 różni się od antropogenicznego CO2, czyli dwutlenku węgla powstającego w wyniku działalności człowieka, głównie przez spalanie paliw kopalnych. Biogenny CO2 jest uznawany za neutralny pod względem emisji gazów cieplarnianych, ponieważ jego ilość w atmosferze pozostaje stała, o ile jest równoważona przez procesy fotosyntezy.

Technologie wykorzystania biogennego CO2

Wykorzystanie biogennego CO2 jako surowca możliwe jest dzięki zastosowaniu różnorodnych technologii, które przekształcają go w wartościowe produkty. Jednym z najbardziej obiecujących rozwiązań jest elektrochemiczna redukcja CO2 do węglowodorów i innych związków chemicznych. W wyniku tego procesu można uzyskać m.in. metanol, etanol, propan czy olefiny, które znajdują szerokie zastosowanie w przemyśle chemicznym, farmaceutycznym czy energetycznym.

Inną interesującą technologią jest wykorzystanie biogennego CO2 do produkcji polimerów i tworzyw sztucznych. Na przykład, dwutlenek węgla może być stosowany jako surowiec do syntezy poliwęglanów – materiałów o wysokiej wytrzymałości mechanicznej i odporności na działanie promieniowania UV. Poliwęglany są z kolei wykorzystywane m.in. w budownictwie, motoryzacji czy elektronice.